Sissejuhatus
Õpiobjekt on abiks ainekursuste Biomeetria (PK.0783) ja Statistilised meetodid hüdrobioloogias (PK.0234) õpitud teadmiste kinnistamiseks, aga sobib kasutada igaühel. Käsitletakse põhiliselt näiteid, õppija saab pärast iga teema lugemist teha enesekontrolli ülesandeid. Materjalid sisaldavad teooria mõisteid ja selgitusi minimaalselt, sestap on kursuse läbimisel suureks abiks eelnevad teadmised tunnuste tüüpide, hüpoteeside ja statistilise hindamise teooria kohta.
Antud õpiobjekt ei ole mitte ainult ühe korra läbitegemiseks, vaid pigem abivahendiks edaspidisel andmetöötluse raskel teel. Ülesehitus on selline, et kõigepealt peaks kasutaja oma andmestiku ära määratlema, et missugused tunnused ja faktorid (argumendid, sõltumatud tunnused) üldkogumis ja valimis on. Üldjuhul peavad tunnuse tüübid üldkogumis ja valimis kokku langema. Usaldusväärseid järeldusi ei saa kuidagi teha pideva tunnuse muutumise kohta koos pideva faktoriga, kui meil on valimisse sattunud sellised objektid, millel on mõõdetud uuritava tunnuse väärtusi vaid faktori paari-kolme taseme (nivoo) juures.
Toon näited
1. Veekogus peaks olema pH võimalikke väärtusi küllaltki palju, valimisse on aga sattunud ainult 2 erinevat väärtust (olgu see siis mõõteriista täpsuse või lihtsalt juhuse tõttu). Kui me tahame nüüd leida seost pH ja sinivetika biomassi vahel, siis ei saa me seda kuidagi teha regressioonanalüüsi abil (pH valimis ei ole pidev faktor!)
2. Oleme mõõtnud veekogu pH ja saanud iga kord uue tulemuse. Meid aga ei huvita see, kuidas sinivetikas on seotud lineaarselt (valemi mõttes) pH-ga, vaid see, kas mingist pH väärtusest alates on sinivetikat rohkem. Sel juhul on võimalik teisendada pH binaarseks ja valida hoopis T-test, mitte regressioonanalüüs.
Eelnevate näidete mõte oli juhtida tähelepanu sellele, kuivõrd oluline ja mitmete võimalustega on andmeanalüüsi ülesande püstitus. Ühest ja kiiret vastust, milline meetod mille jaoks valida, olemas ei ole.
HÜPOTEESI PÜSTITAMINE JA ALGANDMETE KAARDISTAMINE ONGI ANALÜÜSI KÕIGE RASKEM ETAPP.
Seda eriti juhul, kui andmed on kogutud enne, kui hüpotees püstitati.